Home / AC Fans / 9AD1201H11
minImg
9AD1201H11
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9AD1201H11
Description:
EC FAN 120X38MM 100-240VAC TACH
User Guide
Air Flow -
Noise 42.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.080A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 100 ~ 240VAC
Product Status Active
Voltage Range 90 ~ 264VAC
RPM 3250 RPM
Mfr Sanyo Denki America Inc.
Material - Frame Plastic
Features -
Width 38.00mm
Operating Temperature -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Position Rectangular Connector
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight 0.644 lb (292.11 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series San Ace 120AD
Power (Watts) 4.40W