Home / AC Fans / 9AD1201H1H
minImg
9AD1201H1H
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9AD1201H1H
Description:
FAN 120X38MM 90/264VAC LSS
In Stock : 14
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 106.0 CFM (2.97m³/min)
Noise 42.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.080A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 100 ~ 240VAC
Product Status Active
Voltage Range 90 ~ 240VAC
RPM 3250 RPM
Mfr Sanyo Denki America Inc.
Material - Frame Plastic
Features Locked Rotor Sensor
Width 38.00mm
Operating Temperature -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Static Pressure 0.340 in H2O (84.7 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CSA, PSE, TUV, UL
Termination 2 Position Rectangular Connector
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight 0.639 lb (289.85 g)
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 60°C
Material - Blade Plastic
Series San Ace 120AD
Power (Watts) 4.40W