Home / AC Fans / 9AD1601P5H003
minImg
9AD1601P5H003
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9AD1601P5H003
Description:
100V TO 240V, HIGH AIRFLOW, HIGH
User Guide
Air Flow 290.0 CFM (8.12m³/min)
Noise 58.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.460A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 100 ~ 240VAC
Product Status Active
Voltage Range 90 ~ 264VAC
RPM 4150 RPM
Mfr Sanyo Denki America Inc.
Material - Frame Aluminum
Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 51.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.660 in H2O (164.4 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 160mm L x 160mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. Varies Based on Temperature
Material - Blade -
Series San Ace 160AD
Power (Watts) 22.00W