Home / AC Fans / 9ADA1201G10021
minImg
9ADA1201G10021
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9ADA1201G10021
Description:
120X38MM, ACDC, 100V TO 240V, HI
User Guide
Air Flow 138.0 CFM (3.86m³/min)
Noise 52.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.170A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 100 ~ 240VAC
Product Status Active
Voltage Range 90 ~ 264VAC
RPM 4400 RPM
Mfr Sanyo Denki America Inc.
Material - Frame Plastic
Features Locked Rotor Protection
Width 38.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.683 in H2O (170.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. Varies Based on Temperature
Material - Blade Plastic
Series San Ace 120AD
Power (Watts) 9.00W