Home / AC Fans / 9ADAW1201P1H001
minImg
9ADAW1201P1H001
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9ADAW1201P1H001
Description:
120X38MM, ACDC, 100V TO 240V, SP
User Guide
Air Flow 118.9 CFM (3.33m³/min)
Noise 48.0dB(A)
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) 0.130A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 100 ~ 240VAC
Product Status Active
Voltage Range 90 ~ 264VAC
RPM 3800 RPM
Mfr Sanyo Denki America Inc.
Material - Frame Plastic
Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 38.00mm
Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Static Pressure 0.514 in H2O (128.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. Varies Based on Temperature
Material - Blade Plastic
Series San Ace 120AD
Power (Watts) 6.60W