9B1W2TP48P0S001
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
9B1W2TP48P0S001
Description:
270X99MM 48V, BRACKET-MOUNTED SP
User Guide
Air Flow 692.0 CFM (19.60m³/min)
Noise 73.5dB(A)
Ingress Protection IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Current Rating (Amps) 2.30A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 48VDC
Product Status Active
Voltage Range 36 ~ 72VDC
RPM 3400 RPM
Mfr Sanyo Denki America Inc.
Material - Frame Aluminum
Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 99.00mm
Operating Temperature -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
Static Pressure 2.650 in H2O (660.0 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency cURus, TUV
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Square - 270mm L x 270mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. Varies Based on Temperature
Material - Blade Plastic
Series San Ace 270
Power (Watts) 110.4 W