AA0402JR-076R8L
YAGEO
Product No:
AA0402JR-076R8L
Description:
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/16W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 6.8 Ohms
Series AA
Power (Watts) 0.063W, 1/16W