AA0603JR-071R5L
YAGEO
Product No:
AA0603JR-071R5L
Manufacturer:
YAGEO
Package:
0603
Description:
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings AEC-Q200
Resistance 1.5 Ohms
Series AA
Power (Watts) 0.1W, 1/10W