Home / Ceramic Capacitors / AC0201FRNPO9BN270
minImg
AC0201FRNPO9BN270
YAGEO
Product No:
AC0201FRNPO9BN270
Manufacturer:
YAGEO
Description:
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series AC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Mfr YAGEO
Capacitance 27 pF