AC03000005001JAC00
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
AC03000005001JAC00
Package:
Axial
Description:
RES 5K OHM 3W 5% AXIAL
In Stock : 211
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 275°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 5 kOhms
Series AC
Power (Watts) 3W