Home / Ceramic Capacitors / AC0402GRNPO9BN100
minImg
AC0402GRNPO9BN100
YAGEO
Product No:
AC0402GRNPO9BN100
Description:
CAP CER 10PF 50V C0G/NPO 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±2%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Series AC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr YAGEO
Capacitance 10 pF