Home / Ceramic Capacitors / AC0603JPNPO9BN561
minImg
AC0603JPNPO9BN561
YAGEO
Product No:
AC0603JPNPO9BN561
Description:
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Series AC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Mfr YAGEO
Capacitance 560 pF