AC1206JR-071R6L
YAGEO
Product No:
AC1206JR-071R6L
Manufacturer:
YAGEO
Package:
1206
Description:
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Resistance 1.6 Ohms
Series AC
Power (Watts) 0.25W, 1/4W