Home / Fixed Inductors / AHP 252010FA-2R2M
minImg
AHP 252010FA-2R2M
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Product No:
AHP 252010FA-2R2M
Package:
1008
Description:
2.2 UH SHIELDED DRUM CORE, WIREW
In Stock : 4000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 93mOhm Max
Inductance 2.2 µH