Home / Fixed Inductors / AHP 252012FA-1R0M
minImg
AHP 252012FA-1R0M
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
Product No:
AHP 252012FA-1R0M
Description:
1.0 UH SHIELDED DRUM CORE, WIREW
In Stock : 4000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.3A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.5 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.098" L x 0.098" W (2.50mm x 2.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 1 µH