ALSR053R000JE12
Vishay Dale
Product No:
ALSR053R000JE12
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 3 OHM 5W 5% AXIAL
In Stock : 65
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 250°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 3 Ohms
Series ALSR
Power (Watts) 5W