Home / Comparators / AMC22C11QDRQ1
minImg
AMC22C11QDRQ1
Texas Instruments
Product No:
AMC22C11QDRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
8-SOIC
Description:
IC COMPARATOR 1 GEN PUR 8SOIC
User Guide
Propagation Delay (Max) 380ns
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
CMRR, PSRR (Typ) -
Output Type Open-Drain
Current - Output (Typ) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Input Offset (Max) -
Series Automotive, AEC-Q100
Type General Purpose
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Mfr Texas Instruments
Voltage - Supply, Single/Dual (±) 2.7V ~ 5.5V, 3V ~ 25V
Number of Elements 1
Package Tape & Reel (TR)
Current - Input Bias (Max) 0.025µA @ 5V
Hysteresis 50mV
Current - Quiescent (Max) 2.2mA, 3.7mA