AMEC40-3.3SMAZ
aimtec
Product No:
AMEC40-3.3SMAZ
Description:
AC/DC CONVERTER 3.3V 26W
In Stock : 9
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 78%
Mfr aimtec
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.90" L x 2.56" W x 1.38" H (124.5mm x 65.0mm x 35.1mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8 A
Series AMEC40-MAZ (40W)
Power (Watts) 26W