Home / AC DC Converters / AMEL10-12N12DMAZ
minImg
AMEL10-12N12DMAZ
aimtec
Product No:
AMEL10-12N12DMAZ
Description:
AC/DC CONVERTER +/-12V 7.92W
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Current - Output (Max) 250mA, 410mA
Line Regulation ±1%
Package / Case 5-DIP Module
Efficiency 72%
Mfr aimtec
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.223" L x 1.215" W (56.46mm x 30.86mm)
Weight -
Number of Outputs 2
Series AMEL10-MAZ
Power (Watts) 7.92 W
Type Enclosed
Standard Number 60950-1
Load Regulation ±3%