AMEOC40-5SMAZ
aimtec
Product No:
AMEOC40-5SMAZ
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 40W
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Efficiency 82%
Mfr aimtec
Features Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 5V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.90" L x 2.32" W x 0.98" H (124.5mm x 58.9mm x 24.9mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8 A
Series AME10-CJZ (10W)
Power (Watts) 40W