ATFC0411-18-20
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
ATFC0411-18-20
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 600V RED/BLK
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.013" (0.33mm)
Jacket (Insulation) Material Fluoropolymer
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Raychem Cable Protection
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Red, Black Stripe
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.074" (1.88mm)