ATUM-19/4-0-SP
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
ATUM-19/4-0-SP
Description:
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM 1=200M
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.157" (3.99mm)
Shrink Temperature 80°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.088" (2.25mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Obsolete
Series ATUM
Shrinkage Ratio 3 to 1
Type Tubing, Semi-Flexible
Length 656.2' (200.0m)
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.748" (19.00mm)