ATUM-19/6-X-SP
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
ATUM-19/6-X-SP
Description:
HEATSHRINK DUAL WALL 19MM 1=1M
In Stock : 171
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.236" (5.99mm)
Shrink Temperature 80°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Clear
Recovered Wall Thickness 0.088" (2.25mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Active
Series ATUM
Shrinkage Ratio 3 to 1
Type Tubing, Semi-Flexible
Length 3.28' (1.00m)
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.748" (19.00mm)