Home / Heat Shrink Tubing / ATUM-32/8-0-SP-CS6877
minImg
ATUM-32/8-0-SP-CS6877
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
ATUM-32/8-0-SP-CS6877
Description:
HEATSHRINK DUAL WALL 32MM
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.315" (8.00mm)
Shrink Temperature 80°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.100" (2.54mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Obsolete
Series ATUM
Shrinkage Ratio 4 to 1
Type Tubing, Semi-Flexible
Length -
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 1.260" (32.00mm)