ATUM-40/13-0-SP
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
ATUM-40/13-0-SP
Description:
HEATSHRINK DUAL WALL 40MM 1=1FT
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.512" (13.00mm)
Shrink Temperature 80°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.100" (2.54mm)
Material Polyolefin (PO), Irradiated
Product Status Discontinued at Digi-Key
Series ATUM
Shrinkage Ratio 3 to 1
Type Tubing, Semi-Flexible
Length 1.00' (304.80mm, 12.00")
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 1.575" (40.01mm)