ATUM-8/2-0-30MM
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
ATUM-8/2-0-30MM
Description:
HEAT SHRINK TUBING
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.079" (2.01mm)
Shrink Temperature 80°C
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Storage/Refrigeration Temperature 32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.039" (0.99mm)
Material Polyolefin
Product Status Active
Type Tubing, Semi-Flexible
Length 0.098' (30.00mm, 1.18")
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.315" (8.00mm)