B1100LB-13-F
Diodes Incorporated
Product No:
B1100LB-13-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SMB
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
In Stock : 149335
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 100pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SMB
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V
Series -
Package / Case DO-214AA, SMB
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 750 mV @ 1 A
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 1A