Home / Film Capacitors / B32796S2206K510M1
minImg
B32796S2206K510M1
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B32796S2206K510M1
Description:
CAP FILM 20UF 10% 630VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Obsolete
Ratings -
Series B32796
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 20 µF