B41890A6107M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B41890A6107M000
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 74mOhm @ 10kHz
Ratings -
Series B41890
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.205 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 100 µF
Package Bulk
Impedance 62 mOhms