B43231C5107M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43231C5107M
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B43231
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.038 A @ 20 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 100 µF