B43305C9397M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305C9397M000
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.87 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 350mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 470 mOhms