B43415C6218A000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43415C6218A000
Description:
CAP ALUM 2100UF 500V RADIAL TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.181" (80.80mm)
Tolerance -10%, +20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B43415
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 2100 µF