B43416C9118A000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43416C9118A000
Description:
CAP ALUM 1100UF 360V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance -10%, +20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 360 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B43416
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1100 µF