B43456A9228M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43456A9228M000
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
In Stock : 651
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.032" Dia (51.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8 A @ 100 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 100Hz
Ratings -
Series B43456
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 2200 µF
Package Bulk
Impedance 30 mOhms