B43457A5688M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43457A5688M000
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.728" (221.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15.7 A @ 100 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 6800 µF
Package Bulk
Impedance 19 mOhms