B43457A9688M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43457A9688M000
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.6 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 6800 µF
Package Bulk
Impedance 24 mOhms