B43457B9228M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43457B9228M000
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Size / Dimension 2.032" Dia (51.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.5 A @ 100 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 59mOhm @ 100Hz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 2200 µF
Package Bulk
Impedance 71 mOhms