Home / Diode Arrays / BAS40W-05-7-F-79
minImg
BAS40W-05-7-F-79
Diodes Incorporated
Product No:
BAS40W-05-7-F-79
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
SOT-323
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323
User Guide
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 5 ns
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-323
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 30 V
Series -
Package / Case SC-70, SOT-323
Technology Schottky
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA (DC)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C