BFC233617684
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC233617684
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Product Status Active
Ratings X1
Series MKP336 1
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 275V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.68 µF