BFC236716564
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236716564
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT367
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.56 µF