BFC236813334
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
BFC236813334
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.516" (13.10mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MKT368
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 40V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.33 µF