Home / Fuses / BK/C518S-250-R
minImg
BK/C518S-250-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK/C518S-250-R
Description:
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.012
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 5.66 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 250 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.598" L (5.50mm x 15.20mm)
Product Status Active
Series C518
Package / Case 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V