Home / Fuses / BK/GMC-V-630-R
minImg
BK/GMC-V-630-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK/GMC-V-630-R
Description:
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.66
Response Time Medium Blow
DC Cold Resistance 0.246 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, KC-MARK, UL
Current Rating (Amps) 630 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
Product Status Active
Series GMC
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V