Home / Fuses / BK/S501-630-R
minImg
BK/S501-630-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK/S501-630-R
Description:
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
In Stock : 28
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.064
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.34 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, cULus
Current Rating (Amps) 630 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series S501
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V