Home / Fuses / BK1-A304-10-RE
minImg
BK1-A304-10-RE
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK1-A304-10-RE
Description:
FUSE CERM 10A 250VAC 50VDC 3AB
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Slow Blow
Color -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 10 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Product Status Obsolete
Series A304
Voltage Rating - DC 50 V
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V