Home / Fuses / BK1-AHC-10-R
minImg
BK1-AHC-10-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK1-AHC-10-R
Description:
FUSE CERAMIC 10A 600VAC 3AB 3AG
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 66
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0165 Ohms
Color -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 10 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Product Status Active
Series AHC
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 600 V