BK1-AHC-25-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK1-AHC-25-R
Description:
FUSE 3AB 500V 25A
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 2
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.119 Ohms
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 2.5A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Product Status Active
Series AHC
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 600 VAC