Home / Fuses / BK1/GMA-3.5-R
minImg
BK1/GMA-3.5-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK1/GMA-3.5-R
Description:
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM
In Stock : 378
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 13
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.03 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, PSE, UL
Current Rating (Amps) 3.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series GMA
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 125 V