Home / Fuses / BK1/GMC-160-R
minImg
BK1/GMC-160-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK1/GMC-160-R
Description:
FUSE GLASS 160MA 250VAC 1000 BAG
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.022
Response Time Medium Blow
DC Cold Resistance 0.0023 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 160 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series GMC
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V