Home / Fuses / BK1/GMD-315-R
minImg
BK1/GMD-315-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
BK1/GMD-315-R
Description:
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 0.89
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 2.4 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 315 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 35A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series GMD
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V